17 Haziran 2011 Cuma

Alper Arjantin'den Bildiriyor : Puerto Iguazu

 

Geçen yazımızda Brezilya’dan Arjantin’e otobüs ile geçmiş ve Brezilya maceramızı sonlandırmıştık. Şimdi aynı gün içerisinde Puerto Iguazu şehri ve şelalelerin karşı tarafındaki gezimizden bahsedeceğim. Huzurlarınızda Arjantin...

 


Puerto Iguazu

16.10.2010 Cumartesi


Arjantin’e ayak basar basmaz lazım olacak bazı bilgilerle başlayalım. Arjantin’in para birimi Arjantin Peso’su (A$). Bir peso yaklaşık 40 kuruştu. Arjantin’de döviz bürolarında oranlar oldukça değişken. Bu küçük şehirde çok seçenek yok ama büyük şehirlere gittiğinizde karşılaştırmakta yarar var. 
Elimizde şehir haritası olmadığı için otobüsten iniş yeri için sürücüden yardım almaya çalıştık. Fakat bizim otel adam hiç tanıdık gelmedi. Bizi merkezi bir yerde bıraktı. Şehirde yollar kırmızı topraktan stabilize olduğundan ve çok düzgün kaldırımlar olmadığından bavullarla dolanmak yorucu olabilir. Dükkanın birinde harita bulup oteli ararken Japon’un biri de gelip bize yer sordu. Kendi otelimizi bulamadık ama elemanın tam karşısında duran otelini ona gösterdik. Son çare taksiye binip aslında yakın olan otele ulaştık. 

Öğlen yemeğini Av. Victoria Aguirre , G. Eppens’deki Il Fratello restoranda yedik. Pizza oldukça güzeldi ve  Brezilya’da alıştığımız fiyatların oldukça altındaydı. Hızlıca bir yemekten sonra asıl görevimiz olan şelalelere doğru yola koyulduk. 

Otobüsün nereden geçtiğini (Cataratas Bus diyerek) sorarak öğrendik. Av. Cordoba ve Av. Misiones’in kesiştiği köşeden yakalayabilirsiniz. Fakat belirli bir durak yok. Otobüsü görünce el kaldırmazsanız basıp gidebilir. Otobüsün nereden kalktığını sorduğumuz genç tiplerden bazıları, “artık geç oldu yarın gidin bu saatten sonra gezemezsiniz” gibi şeyler söylediler. Biz yine de moralimizi bozmadık, bekledik. 15:20’de bindiğimiz otobüs kişi başı 5 A$


Otobüs, Iguazu Ulusal Parkı’nın gişeye benzeyen kapılarından geçerek önündeki durakta insanları indirerek geçip gidiyor. İlk baştaki otoyol gişesine benzeyen yerde inmeniz ve bilet almanız lazım. Sürücüye yakın ya da göz temasında olun. Biz parkın girişinde 15:50 gibi indik. Türkiye’den geldiğimizi söylediğimizde görevli çocuk acıyıp yardım etti ve yanda bir yerden bize bilet kesti. Fakat yine “Geceyarısı Ekspresi” filminin lanetinden kurtulamadık. İlk laf film, ikinci laf ise Türkiye’yi çok merak ettiğiydi. Giriş ücreti 85 A$


Normal şartlarda tam bir günde önce parkın içinde dolaşan Ekolojik Tren’e binecek ve kendimiz dolaşacaktık, daha sonra da macera turuna katılacaktık. Mevcut durumda kısıtlı zaman olduğu için hemen macera turuna odaklandık. Doğal parkın içinde hizmet veren Iguazu Jungle Explorer şirketinden Gran Aventura adlı turu satın aldık. Kişi başı 220 A$ olan bu turda sürat teknesi ile şelale civarında gezinti ve şelalenin neredeyse altına giriş, daha sonra nehirde süratli bir gezi, son olarak da üstü açık askeri kamyonlarla ormanda bir gezi bulunuyor. 

Gezinin başlangıcı şelalelerin döküldüğü bölümden tekneye binerek başlıyor. Bu noktaya yürüyüş hızlı bir tempoyla 20 dakika sürüyor. Bu sırada da oldukça güzel manzaralar görülebilir. Aşağıya vardıktan sonra fotoğraf makinaları ve değerli eşyalarımızı bize verilen su geçirmeyen özel torbalara koyduk. O yüzdendir ki maceranın sulu kısmıyla ilgili hiç fotoğrafımız yok. Ancak onun yerine isterseniz belli bir ücret karşılığında teknede yapılan kamera çekimlerinin cd’sini alabiliyor ve ıslanırken ne kadar şapşal görünebileceğinizi öğreniyorsunuz. 

Bu tekneye binecekseniz ve hava güzelse, mutlaka mayo ve terlikle gitmelisiniz. Yedek kıyafet de çözüm olabilir. Çünkü yağmurluk ve diğer bütün koruyucular yetersiz kalıyor. Zira ben donuma kadar ıslandım. En iyisi suyun tadını çıkarmak. Hele şelalelerin dibine kadar gittiğinizdeki gürültü ve akıntı, anlatılmaz yaşanır cinsten. 
Son bölümdeki kamyon gezintisi ve rehberin fauna ve doğal yaşamla ilgili verdiği bilgiler çok şaşırtıcı olmamakla beraber fena değildi. Gezi sırasında birkaç defa Tukan kuşu görme şansımız oldu. Parkla ilgili ekleyeceklerim kendiniz gezecekseniz ortadaki San Martin Adası’na tekne ile ücretsiz geçebilirsiniz. Ekolojik Tren’e binerek dolaşın. Üst ve Alt patika olarak iki ayrı yürüyüş parkuru mevcut. Manzara ya da suyu hissetme isteğinize göre tercihinizi yapın. 

Kamyon turu parkın girişinde son buldu. Girişteki tabelaya göre geri dönüş otobüsü her 20 ve 50 geçe var. 18:20 otobüsü ile şehre dönüp yoğun geçen gün sonunda kendimizi otele attık. Ama yüzlerimizde zorlu bir görevi başarmanın verdiği tebessüm vardı.

17.10.2010 Pazar 

Öğlen havaalanına gitmek üzere otelden ayrıldık. Maalesef havaalanına giden otobüs yok. Yaklaşık 20 dakikalık yolculuk için taksiye 80 A$ ödedik. Alternatifsiz bir yolculuk için fena değil. 

Puerto Iguazu’dan bildireceklerim bu kadar. Ertesi gün Buenos Aires’e hareket edeceğiz. Orada görüşmek üzere...

0 yorum:

Yorum Gönder